LearnDash LMS - en to pt_BR translation catalogue (332 entries)

[ctx: placeholders: lesson label]
note: translators: placeholder: Lesson label
en: Please go back and watch the video for the previous %s.
pt_BR: Volte e assista ao vídeo do %s anterior.

[ctx: placeholders: topic label]
note: translators: placeholder: Topic label
en: Please go back and watch the video for the previous %s.
pt_BR: Volte e assista ao vídeo do %s anterior.

[ctx: placeholder Group]
note: translators: placeholder Group.
en: %s Content Protection
pt_BR: Proteção de Conteúdo do %s

[ctx: placeholder: Lesson URL]
note: translators: placeholder: Lesson URL.
en: Please go back and complete the previous %s.
pt_BR: Volte e conclua o %s anterior.

[ctx: placeholder: Topic URL]
note: translators: placeholder: Topic URL.
en: Please go back and complete the previous %s.
pt_BR: Volte e conclua o %s anterior.

[ctx: placeholder: Quiz URL]
note: translators: placeholder: Quiz URL.
en: Please go back and complete the previous %s.
pt_BR: Volte e conclua o %s anterior.

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s All Complete
pt_BR: %s Tudo Concluído

[ctx: placeholders: Course steps completed, Course steps total]
note: translators: placeholders: Course steps completed, Course steps total.
en: Completed <strong>%1$d</strong> out of <strong>%2$d</strong> steps
pt_BR: Concluído(s) <strong>%1$d</strong> de <strong>%2$d</strong> passos

en: This group is currently closed
pt_BR: Esse grupo está fechado

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: %s Completed Percentage
pt_BR: %s Porcentagem Concluída

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: %s Completed On (date)
pt_BR: %s concluído em (data)

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: LearnDash %s Content Protection
pt_BR: Proteção de Conteúdo do %s

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: %s Content
pt_BR: Conteúdo do %s

en: The question content.
pt_BR: O conteúdo da pergunta.

[ctx: placeholder: course]
note: translators: placeholder: course.
en: This is a question that can be graded and potentially prevent a user from progressing to the next step of the %s.
pt_BR: Esta é uma pergunta que pode ser avaliada e potencialmente impedir que um usuário avance para a próxima etapa de %s.

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: %s name
pt_BR: Nome do %s

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz
en: %s complete. Results are being recorded.
pt_BR: %s concluído. Os resultados estão sendo registrados.

[ctx: placeholder: Quiz label.]
note: translators: placeholder: Quiz label.
en: You have already completed the %s before. Hence you can not start it again.
pt_BR: Você já concluiu o %s antes. Portanto, você não pode reiniciá-lo.

[ctx: placeholder: quiz]
note: translators: placeholder: quiz.
en: Would you like to submit your %s result to the leaderboard?
pt_BR: Você gostaria de enviar seu resultado %s para o quadro de classificação?

[ctx: placeholder: quiz]
note: translators: placeholder: quiz.
en: The user completed a %s with 100 percent.
pt_BR: O usuário concluiu um %s com 100 por cento.

[ctx: placeholder: quiz]
note: translators: placeholder: quiz.
en: The user completed a %s.
pt_BR: O usuário concluiu um %s.

[ctx: placeholder: Quiz, quiz]
note: translators: placeholder: Quiz, quiz.
en: LearnDash %1$s: One user completed a %2$s
pt_BR: LearnDash %1$s: Um usuário conclui um %2$s

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: placeholder: Question.
en: %s not found
pt_BR: %s não encontrado(s)

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: %s not found
pt_BR: %s não encontrado(s)

[ctx: placeholder: quiz]
note: translators: placeholder: quiz.
en: You must answer all questions before you can complete the %s.
pt_BR: Você deve responder a todas as perguntas antes de concluir o %s.

[ctx: placeholder: Groups]
note: translators: placeholder: Groups.
en: No %s found in Trash
pt_BR: %s não encontrado(s) na lixeira

[ctx: placeholder: Groups]
note: translators: placeholder: Groups.
en: No %s found
pt_BR: %s não encontrado(s)

[ctx: placeholder: Certificates]
note: translators: placeholder: Certificates.
en: No %s found in Trash
pt_BR: %s não encontrado(s) na lixeira

[ctx: placeholder: Certificate]
note: translators: placeholder: Certificate.
en: No %s found
pt_BR: %s não encontrado(s)

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Hide %s Content table when user is not enrolled.
pt_BR: Oculta a tabela de conteúdo do %s quando o usuário não está matriculado.

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Hide %s Content Table
pt_BR: Ocultar tabela de conteúdo do %s

[ctx: placeholder: Courses]
note: translators: placeholder: Courses.
en: No %s found in Trash
pt_BR: %s não encontrado(s) na lixeira

[ctx: placeholder: Lessons]
note: translators: placeholder: Lessons.
en: No %s found in Trash
pt_BR: %s não encontrado(s) na lixeira

[ctx: placeholder: Lessons]
note: translators: placeholder: Lessons.
en: No %s found
pt_BR: %s não encontrado(s)

[ctx: placeholder: Questions]
note: translators: placeholder: Questions.
en: No %s found in Trash
pt_BR: %s não encontrado(s) na lixeira

[ctx: placeholder: Questions]
note: translators: placeholder: Questions.
en: No %s found
pt_BR: %s não encontrado(s)

[ctx: placeholder: Quizzes]
note: translators: placeholder: Quizzes.
en: No %s found in Trash
pt_BR: %s não encontrado(s) na lixeira

[ctx: placeholder: Quizzes]
note: translators: placeholder: Quizzzes.
en: No %s found
pt_BR: %s não encontrado(s)

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: No %s found in Trash
pt_BR: %s não encontrado(s) na lixeira

[ctx: placeholder: Topics]
note: translators: placeholder: Topics.
en: No %s found
pt_BR: %s não encontrado(s)

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: Search Assigned %s Leaders
pt_BR: Pesquisar líderes %s atribuídos

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: Search All %s Leaders
pt_BR: Pesquisar todos os líderes %s

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: Search Assigned %s Users
pt_BR: Pesquisar usuários atribuídos a %s

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: Search All %s Users
pt_BR: Pesquisar todos os usuários %s

[ctx: %1$s: Lesson Steps Complete %2$s: Total lesson steps]
note: translators: placeholder: %1$s: Lesson Steps Complete %2$s: Total lesson steps
en: %1$d/%2$d Steps
pt_BR: %1$d/%2$d Passos

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Completed On (date)
pt_BR: %s concluído em (data)

[ctx: placeholder: course]
note: translators: placeholder: course.
en: Accessing this %s requires a login. Please enter your credentials below!
pt_BR: O acesso a este %s requer um login. Por favor, insira suas credenciais abaixo!

[ctx: placeholder: Courses]
note: translators: placeholder: Courses.
en: No %s found
pt_BR: %s não encontrado(s)

[ctx: placeholder: Post Type slug]
note: translators: placeholder: Post Type slug.
en: Next %s
pt_BR: Próximo %s

[ctx: placeholder: Post Type Singular label]
note: translators: placeholder: Post Type Singular label.
en: Next %s
pt_BR: Próximo %s

[ctx: placeholder: Certificate]
note: translators: placeholder: Certificate.
en: Next %s
pt_BR: Próximo %s

[ctx: placeholder: Essay]
note: translators: placeholder: Essay.
en: Next %s
pt_BR: Próximo %s

[ctx: placeholder: Assignment]
note: translators: placeholder: Assignment.
en: Next %s
pt_BR: Próximo %s

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: Next %s
pt_BR: Próximo %s

[ctx: placeholder: Transaction]
note: translators: placeholder: Transaction.
en: Next %s
pt_BR: Próximo %s

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: placeholder: Question.
en: Next %s
pt_BR: Próximo %s

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Next %s
pt_BR: Próximo %s

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: Next %s
pt_BR: Próximo %s

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: Next %s
pt_BR: Próximo %s

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Next %s
pt_BR: Próximo %s

[ctx: placeholder: Post Type slug]
note: translators: placeholder: Post Type slug.
en: Previous %s
pt_BR: %s anterior

[ctx: placeholder: Post Type Singular label]
note: translators: placeholder: Post Type Singular label.
en: Previous %s
pt_BR: %s anterior

[ctx: placeholder: Certificate]
note: translators: placeholder: Certificate.
en: Previous %s
pt_BR: %s anterior

[ctx: placeholder: Essay]
note: translators: placeholder: Essay.
en: Previous %s
pt_BR: %s anterior

[ctx: placeholder: Assignment]
note: translators: placeholder: Assignment.
en: Previous %s
pt_BR: %s anterior

[ctx: placeholder: Group]
note: translators: placeholder: Group.
en: Previous %s
pt_BR: %s anterior

[ctx: placeholder: Transaction]
note: translators: placeholder: Transaction.
en: Previous %s
pt_BR: %s anterior

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: placeholder: Question.
en: Previous %s
pt_BR: %s anterior

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Previous %s
pt_BR: %s anterior

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: Previous %s
pt_BR: %s anterior

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: Previous %s
pt_BR: %s anterior

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Previous %s
pt_BR: %s anterior

[ctx: placeholder: Courses.]
note: translators: placeholder: Courses.
en: Selling Your %s
pt_BR: Vendendo seu %s

en: Collapse
pt_BR: Fechar

en: Registration successful, please check your email to set your password.
pt_BR: Registro completo! Verifique seu e-mail para criar sua senha

en: Lost Your Password?
pt_BR: Perdeu sua Senha?

en: Please check your email for the password reset link.
pt_BR: Por favor verifique seu e-mail para resetar sua Senha

en: Average score
pt_BR: Pontos Médios

en: Close
pt_BR: Fechar

[ctx: placeholders: lesson label]
note: translators: placeholder: Lesson Label
en: Please go back and complete the previous %s.
pt_BR: Volte e conclua o %s anterior.

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Price
pt_BR: %s Preço

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: placeholder: Question.
en: %s Completion
pt_BR: %s Concluído

en: Expand Lesson
pt_BR: Expandir Lição

en: This course is currently closed
pt_BR: Esse curso está fechado

en: Login to Enroll
pt_BR: Por favor, faça login para Entrar

en: Get Started
pt_BR: Comece Agora

en: Price
pt_BR: Preço

en: Not Enrolled
pt_BR: Não Inscrito

en: Enroll in this course to get access
pt_BR: Compre o curso para ter Acesso

en: Current Status
pt_BR: Seu Estado

en: Print Your Certificate
pt_BR: Imprima seu Certificado

[ctx: placeholders: Quiz label]
note: translators: placeholder: Quiz label
en: Please go back and complete the previous %s.
pt_BR: Volte e conclua o %s anterior.

[ctx: Last activity date in infobar]
note: translators: Last activity date in infobar.
en: Last activity on %s
pt_BR: Ultima atividade em %s

[ctx: placeholder: Progress percentage]
note: translators: placeholder: Progress percentage
en: %s%% Complete
pt_BR: %s%% Concluído

[ctx: Placeholder: Lesson Progress]
note: translators: placeholder: Lesson Progress
en: %s Progress
pt_BR: %s Progresso

[ctx: Lesson Complete Percentage]
note: translators: placeholder: Lesson Complete Percentage
en: %s%% Complete
pt_BR: %s%% Concluído

[ctx: Lesson Content Label]
note: translators: Course Status Label.
en: %s Content
pt_BR: Conteúdo do %s

en: Download Certificate
pt_BR: Download do Certificado

en: You've earned a certificate!
pt_BR: Você ganhou um certificado!

[ctx: Profile Course Content Label]
note: translators: Profile Course Content Label
en: Your %s
pt_BR: Meu(s) %s

[ctx: placeholder: completed steps, total steps]
note: translators: placeholder: completed steps, total steps.
en: %1$d/%2$d Steps
pt_BR: %1$d/%2$d Passos

[ctx: Percentage of course completion]
note: translators: Percentage of course completion
en: %s%% Complete
pt_BR: %s%% Concluído

[ctx: Profile Course Label]
note: translators: Profile Course Label
en: %s Name
pt_BR: Nome do %s

[ctx: Profile Search Courses]
note: translators: Profile Search Courses
en: Search Your %s
pt_BR: Pesquisar meu(s) %s

en: Expand
pt_BR: Expandir

[ctx: User Status Course Steps]
note: translators: User Status Course Steps.
en: %1$d/%2$d Steps
pt_BR: %1$d/%2$d Passos

[ctx: User Status Course Progress]
note: translators: User Status Course Progress
en: %s%% Complete
pt_BR: %s%% Concluído

[ctx: Focus mode welcome placeholder]
note: translators: Focus mode welcome placeholder.
en: Hello, %s!
pt_BR: Olá, %s!

en: You don't currently have access to this content
pt_BR: Você ainda não tem acesso ao conteúdo

en: Your response is awaiting for approval.
pt_BR: Sua resposta está aguardando aprovação.

en: User Status
pt_BR: Estado

[ctx: In Progress item status]
en: Complete
pt_BR: Concluído

[ctx: In Progress item status]
en: In Progress
pt_BR: Em andamento

en: year | years
pt_BR[0]: Ano

en: month | months
pt_BR[0]: Mês

en: day | days
pt_BR[0]: Dia

en: Certificate submitted.
pt_BR: Certificado enviado

en: Certificate saved.
pt_BR: Certificado Salvo

[ctx: Add New Certificate Label]
en: Add New
pt_BR: Novo

[ctx: Essay answer grading option]
en: Not Graded, No Points Awarded
pt_BR: Pontos:

[ctx: Displayed when the post type, e.g. course, has no content]
en: has no content yet.
pt_BR: ainda não tem conteúdo.

[ctx: No matching Lesson, Topic, Quiz or Question found]
en: Nothing matches your search
pt_BR: Nada corresponde à sua pesquisa

[ctx: Lesson, Topic, Quiz or Question posts]
en: View all
pt_BR: Ver Todos

en: An error occurred while submitting your request. Please try again.
pt_BR: Ocorreu um erro ao enviar sua solicitação. Por favor, tente novamente.

[ctx: Builder elements]
en: Collapse All
pt_BR: Recolher

[ctx: Builder elements]
en: Expand All
pt_BR: Expandir

[ctx: placeholder: %1$s: Lessons, %2$s: Course, %3$s: Topics, %4$s: Topics, %5$s: Lesson]
note: translators: placeholder: %1$s: Lessons, %2$s: Course, %3$s: Topics, %4$s: Topics, %5$s: Lesson
en: When you have %1$s in your %2$s, you can break them up into separate %3$s. You can add %4$s using the Course Builder, or you can create them individually and assign them to a %5$s later.
pt_BR: Quando você tiver %1$s em seu %2$s, poderá dividi-los em %3$s separados. Você pode adicionar %4$s usando o Course Builder ou pode criá-los individualmente e atribuí-los a um %5$s mais tarde.

[ctx: placeholder: topic]
note: translators: placeholder: topic.
en:  Automatically mark the %s as completed once the user has watched the full video.
pt_BR:  Marque automaticamente o %s como concluído assim que o usuário assistir ao vídeo completo.

en: Sort by Category
pt_BR: Classificar por Categoria

en: days
pt_BR: Dias

[ctx: placeholder: courses]
note: translators: placeholder: Courses.
en: %s to Complete
pt_BR: %s para Concluir

en: Buy now
pt_BR: Comprar Agora

en: Correct / Incorrect Messages
pt_BR: Correto / Incorreto Mensagens

en: Custom Answer Feedback
pt_BR: Feedback

en: Overall Score
pt_BR: Pontos Gerais

en: Category Score
pt_BR: Pontos da Categoria

[ctx: placeholder: Questions]
note: translators: placeholder: Questions.
en: All %s required to complete
pt_BR: Todos os %s necessários para concluir

en: Certificate Awarded for
pt_BR: Certificado ganho por

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en:  %s Certificate
pt_BR:  Certificado %s

en: Passing Score
pt_BR: Pontos para Passar

[ctx: placeholder: Quiz.]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: No previous %s required
pt_BR: Nenhum %s anterior necessário

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: topic.
en: The %s cannot be marked as completed until the set time has elapsed.
pt_BR: O %s não pode ser marcado como concluído até que o tempo definido tenha decorrido.

[ctx: placeholder: Group, lesson]
note: translators: placeholder: Group, lesson.
en: Admin or %1$s leader approval and grading required. The %2$s cannot be completed until the assignment is approved.
pt_BR: Aprovação do administrador ou do líder %1$s e classificação necessária. O %2$s não pode ser concluído até que a atribuição seja aprovada.

en: Default maximum file size supported is controlled by your host.
pt_BR: O tamanho máximo padrão do arquivo suportado é controlado pelo seu host.

en: Mark Complete Button
pt_BR: Botão Marcar Concluído

[ctx: placeholder: lesson]
note: translators: placeholder: lesson.
en:  Automatically mark the %s as completed once the user has watched the full video.
pt_BR:  Marque automaticamente o %s como concluído assim que o usuário assistir ao vídeo completo.

en: Select Certificate
pt_BR: Selecione um certificado

en: Search or select a certificate…
pt_BR: Selecione um certificado

[ctx: License key]
en: Enter your license key here
pt_BR: Insira sua chave de licença aqui

[ctx: License email]
en: Enter your Email here
pt_BR: Digite seu e-mail aqui

note: translators: placeholder: Link to the license page on the LearnDash website.
en: on your account.
pt_BR: na sua conta.

en: Please go back and complete the previous step.
pt_BR: Volte e conclua o passo anterior.

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: %s Complete
pt_BR: %s Concluído

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: LearnDash %s Complete
pt_BR: LearnDash %s concluído

en: Category updated.
pt_BR: Atualizado

en: Incomplete
pt_BR: Incompleto

en: Complete
pt_BR: Concluído

en: Continue previous upgrade processing?
pt_BR: Continuar o processamento de atualização anterior?

en: points_total
pt_BR: Total de Pontos

en: points
pt_BR: Pontos

en: date
pt_BR: Data

[ctx: placeholder: Courses]
note: translators: placeholder: Courses.
en: Registered %s
pt_BR: %s registrado

[ctx: placeholders: Courses]
note: translators: placeholder: Courses.
en: This block shows the %s and progress for the user.
pt_BR: Este bloco mostra %s e progresso para o usuário.

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Total User %s Points
pt_BR: Total  %s Pontos

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: LearnDash %s In Progress
pt_BR: LearnDash %s Em Progresso

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: LearnDash %s Complete
pt_BR: LearnDash %s concluído

en: You must first complete the following:
pt_BR: Você precisa primeiro terminar o seguinte:

[ctx: placeholder: percent complete]
note: translators: placeholder: percent complete
en: %s%% Complete
pt_BR: %s%% Concluído

[ctx: placeholders: quiz count completed, quiz count total]
note: translators: placeholders: quiz count completed, quiz count total.
en: %1$s of %2$s questions completed
pt_BR: %1$s de %2$s Questões Completadas

[ctx: placeholder: points awarded values (30/100) 30%]
note: translators: placeholder: points awarded values (30/100) 30%.
en: Points Awarded: %s
pt_BR: Pontos Ganhos: %s

en: Assigned Group(s) :
pt_BR: Grupos:

en: Group Leader in :
pt_BR: Líder do Grupo em:

[ctx: placeholders: lesson URL]
note: translators: placeholders: lesson URL.
en: Please go back and complete the previous %s.
pt_BR: Volte e conclua o %s anterior.

[ctx: placeholders: topic URL]
note: translators: placeholders: topic URL.
en: Please go back and complete the previous %s.
pt_BR: Volte e conclua o %s anterior.

en:  on
pt_BR: em

en:  . Points:
pt_BR:  . Pontos:

en:  question(s)
pt_BR: Pergunta(s)

en:  out of
pt_BR: por

en: Score
pt_BR: contagem

en: Rank:
pt_BR: categoria:

[ctx: placeholders: topic label]
note: translators: placeholder: Topic label
en: Please go back and complete the previous %s.
pt_BR: Volte e conclua o %s anterior.

[ctx: placeholders lesson]
note: translators: placeholder: Lesson
en: Please go back and complete the previous %s.
pt_BR: Volte e conclua o %s anterior.

en: Edit profile
pt_BR: Editar Perfil

[ctx: placeholder lesson]
note: translators: placeholder: lesson.
en: Please go back and complete the previous %s.
pt_BR: Volte e conclua o %s anterior.

[ctx: placeholders: quiz URL]
note: translators: placeholders: quiz URL.
en: Please go back and complete the previous %s.
pt_BR: Volte e conclua o %s anterior.

en: Files you have uploaded
pt_BR: Arquivos

[ctx: placeholders: (1) will be Course, Lesson or Quiz sigular. (2) Course sigular label]
note: translators: placeholders: %1$s: Course, Lesson or Quiz singular, %2$s: Course singular label
en: To take this %1$s, you need to complete the following %2$s first:
pt_BR: Para fazer este %1$s, você precisa preencher o seguinte %2$s primeiro:

[ctx: placeholder: completed steps, total steps]
note: translators: placeholder: completed steps, total steps.
en: %1$d out of %2$d steps completed
pt_BR: %1$d de %2$d passos concluídos

en: Certificate
pt_BR: Certificado

en: Status:
pt_BR: Estado:

en: Read more.
pt_BR: Leia mais.

en: all
pt_BR: Todos

en: Reset statistics
pt_BR: Resetar Estatísticas

en: Points scored
pt_BR: Pontos Ganhos

en: Time
pt_BR: Tempo

en: Hints used
pt_BR: Tentativas Usadas

[ctx: placeholders: Quiz, Quiz Name/Title]
note: translators: placeholders: Quiz, Quiz Name/Title.
en: %1$s: %2$s - Statistics
pt_BR: %1$s: %2$s - Estatísticas

en: If you enable this option, user won't be able to skip question. (only in "Overview -> next" mode). User still will be able to navigate over "Question-Overview"
pt_BR: Se você ativar esta opção, o usuário não poderá pular a pergunta (apenas no modo "Visão geral -> próximo"). O usuário ainda será capaz de navegar em "Visão geral da pergunta"

[ctx: placeholder: quiz]
note: translators: placeholder: quiz.
en: Statistics about right or wrong answers. Statistics will be saved by completed %s, not after every question. The statistics is only visible over administration menu. (internal statistics)
pt_BR: Estatísticas sobre respostas certas ou erradas. As estatísticas serão salvas por %s completado, não depois de cada pergunta. As estatísticas só são visíveis no menu de administração. (estatísticas internas)

en: Not Graded, No Points Awarded
pt_BR: Sem pontos ganhos

[ctx: placeholders: course]
note: translators: placeholders: course
en: This is a question that can be graded and potentially prevent a user from progressing to the next step of the %s.
pt_BR: Esta é uma pergunta que pode ser avaliada e potencialmente impedir que um usuário avance para a próxima etapa de %s.

en: Upload
pt_BR: submeter

en: "Free" choice
pt_BR: Escolha livre

en: Message with the correct answer
pt_BR: Mensagem com a resposta correta

en: This points will be rewarded, only if the user closes the question correctly.
pt_BR: Esses pontos serão atribuídos somente se o usuário fechar a questão corretamente.

en: Reached points
pt_BR: Pontos atingidos

note: translators: placeholders: Quiz, Quiz Name/Title.
en: back to overview
pt_BR: voltar para o Curso

en: Next
pt_BR: Próximo

en: Incorrect
pt_BR: Incorreto

en: Correct
pt_BR: Correto

en: Upload your answer to this question.
pt_BR: Envie sua resposta a esta pergunta.

en: Type your response here
pt_BR: Digite sua resposta aqui

en: Your score
pt_BR: Sua pontuação

[ctx: placeholder: quiz time.]
note: translators: placeholder: quiz time.
en: Your time: %s
pt_BR: Seu tempo: %s

en: Results
pt_BR: Resultados

en: Your name can not exceed 15 characters.
pt_BR: Seu nome não pode ter mais de 15 caracteres.

en: Not all fields completed.
pt_BR: Nem todos os campos estão concluídos.

en: You are not allowed to access this file.
pt_BR: Você não tem permissão para acessar este arquivo.

en: Total Points
pt_BR: Pontos Totais

en: Score
pt_BR: Pontos

en: Group
pt_BR: Grupo

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Content
pt_BR: Conteúdo do %s

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Complete
pt_BR: %s Concluído

en: Refresh
pt_BR: Atualizar

en: Enter your PayPal email here.
pt_BR: Digite seu e-mail do PayPal aqui.

en: Label to replace "Mark Complete" button.
pt_BR: Etiqueta para substituir o botão "Marcar como concluído".

en: Mark Complete (Button)
pt_BR: Marcar como concluído (botão)

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Points
pt_BR: %s Pontos

en: You are not currently logged in.
pt_BR: Você não está logado

[ctx: Previous Quiz Button Label]
en: View Previous Answers
pt_BR: Ver respostas anteriores

en: close
pt_BR: fechar

en: Certificate Pending - Questions still need to be graded, please check your profile for the status.
pt_BR: Certificado pendente - as perguntas ainda precisam ser avaliadas, verifique o status em seu perfil.

en: Points awarded
pt_BR: Pontos Ganhos

en: Points available
pt_BR: Pontos

en: Complete Your Purchase
pt_BR: Complete sua Compra

en: No users.
pt_BR: nenhum usuário

en: Custom field deleted.
pt_BR: Excluídos

note: translators: placeholder: Post Type Singlular Label.
en: Custom field updated.
pt_BR: Atualizado

en: LearnDash Group
pt_BR: Grupo LearnDash

en: PRINT YOUR CERTIFICATE
pt_BR: Imprima seu Certificado

en: Assignments
pt_BR: Atribuições

en: Not Started
pt_BR: Não começou

en: In Progress
pt_BR: Em andamento

en: Associated Content
pt_BR: Conteúdo associado

en: Year
pt_BR: Ano

en: Day
pt_BR: Dia

en: Month
pt_BR: Mês

en: Upload Image
pt_BR: Enviar Imagem

en: -- Select a Certificate --
pt_BR: Selecione um certificado

en: No attempts
pt_BR: Nenhuma tentativa

en: year(s)
pt_BR: Ano(s)

en: month(s)
pt_BR: Mes(es)

en: week(s)
pt_BR: Semana(s)

en: day(s)
pt_BR: Dia(s)

en: Transactions
pt_BR: Transações

en: Certificates
pt_BR: Certificados

en: Passing Percentage
pt_BR: Passando Percentagem

en: Certificate Threshold
pt_BR: Contagem do Certificado

en: Repeats
pt_BR: Repete

en: Upload Assignment
pt_BR: Carregar uma Atribuição

en: Associated Certificate
pt_BR: Certificado associado

[ctx: Course Points]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Points
pt_BR: %s Pontos

en: Use Default
pt_BR: Revelia

en: Billing Cycle
pt_BR: Ciclo

en: Recurring
pt_BR: Assinatura

en: Buy Now
pt_BR: Comprar Agora

en: Free
pt_BR: Grátis

en: Closed
pt_BR: Fechado

en: Open
pt_BR: Aberto

[ctx: Add New Quiz Label]
en: Add New
pt_BR: Novo

[ctx: Add New Topic Label]
en: Add New
pt_BR: Novo

en: Mark Complete
pt_BR: Marcar Concluído

en: Take this Course
pt_BR: Fazer este curso

en: Quizzes
pt_BR: Testes

en: Quiz
pt_BR: Teste

en: Lessons
pt_BR: Lições

en: Courses
pt_BR: Cursos

[ctx: placeholder: Post Name]
note: translators: placeholder: Post Name.
en: No %s found in Trash
pt_BR: %s não encontrado(s) na lixeira

[ctx: placeholder: Post Name]
note: translators: placeholder: Post Name.
en: No %s found
pt_BR: %s não encontrado(s)

en: Add New
pt_BR: Novo

en: Access to certificate page is disallowed.
pt_BR: Acesso negado

en: Completed
pt_BR: Concluído

en: Posts Per Page
pt_BR: Posts por página

en: Descending
pt_BR: Descendente

en: Ascending
pt_BR: Ascendente

en: Sort Direction
pt_BR: Ordenar direção

en: Choose the sort order.
pt_BR: Escolha uma ordem

en: Menu Order
pt_BR: Número do menu

en: Date
pt_BR: Data

en: Select a choice...
pt_BR: Selecionar

en: select
pt_BR: selecionar

en: Sort By
pt_BR: Classificar

en: Next Page
pt_BR: Próxima página

en: Previous Page
pt_BR: Página anterior

en: Expand/Collape Section
pt_BR: Expandir

en: Collapse All
pt_BR: Recolher

en: Expand All
pt_BR: Expandir

en: Statistics
pt_BR: Estatísticas

note: translators: placeholder: Quiz.
en: Questions
pt_BR: Perguntas

en: Approval Status
pt_BR: Estado de Aprovação

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: %s Required
pt_BR: %s Requerido

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Required
pt_BR: %s Requerido

note: translators: placeholders: Points label, points input, maximum points. translators: placeholders: Points label, current points, maximum points. translators: placeholder: Points label.
en: Points
pt_BR: Pontos

[ctx: Course Complete Report label: YES]
en: YES
pt_BR: SIM

[ctx: Course Complete Report label: NO]
en: NO
pt_BR: NÃO

[ctx: placeholder: Completed date]
note: translators: placeholder: Course Completed Data.
en: Completed: %s
pt_BR: Concluído: %s

[ctx: Course Expires on date]
note: translators: placeholder: Course Expires Date.
en: Expires: %s
pt_BR: Expira em : %s

en: Started / Completed
pt_BR: Iniciado / Concluído

note: translators: placeholder: Status label, Status value. translators: placeholder: Courses.
en: Status
pt_BR: Estado

en: Title
pt_BR: título

en: No
pt_BR: Não

en: Yes
pt_BR: Sim

[ctx: Transactions Tab Label]
en: Transactions
pt_BR: Transações

[ctx: Quiz Statistics Tab Label]
en: Statistics
pt_BR: Estatísticas

[ctx: Assignments Menu Label]
en: Assignments
pt_BR: Atribuições

[ctx: Certificates Menu Label]
en: Certificates
pt_BR: Certificados

en: Sending...
pt_BR: submetendo...

en: Send
pt_BR: Submeter

en: Email Message:
pt_BR: Mensagem

en: Email Subject:
pt_BR: assunto do email

en: Name
pt_BR: Nome

en: Username
pt_BR: nome de usuário

en: Back
pt_BR: Retorno

en: Report
pt_BR: Relatório

en: Export Results
pt_BR: Exportar os resultados

en: Export Progress
pt_BR: Exportação Progresso

en: List Users
pt_BR: Lista de Usuários

[ctx: Search Assigned Course Users]
note: translators: placeholder: Course.
en: Search Assigned %s Users
pt_BR: Pesquisar usuários atribuídos a %s

[ctx: Search All Course Users]
note: translators: placeholder: Course.
en: Search All %s Users
pt_BR: Pesquisar todos os usuários %s

en: Search
pt_BR: Pesquisar:

en: next  &rsaquo;
pt_BR: próximo  &rsaquo;

en: Search:
pt_BR: Pesquisar:
